زیره

زیره

 

زیره سبز

Carum carvi

کشت زیره سبز برای اولین بار در ایران و نواحی مدیترانه ای صورت گرفته است. آثاری از این گیاه در سوریه و از هزاره دوم قبل از میلاد دیده شده است و در مصر باستان، مراکش، روم باستان و سرزمین پارس نیز استفاده می شده است. زیره سبز در صنایع تولید دارو نقش مهمی را ایفا می کند.

در حال حاضر ایران دارای رتبه دوم در کشت و پرورش زیره در میان کشورهای دیگر می باشد و سهم زیادی را در فرآوری این گیاه دارد.

ترکیبات تشکیل دهنده زیره سبز

  • آهن و منیزیوم
  • ویتامین C و E
  • انواع ویتامین های گروه B مانند B2,B3,B6,B12
  • اسید فولیک B9
  • ویتامین A و K
  • پتاسیم و فسفر
  • سدیم و روی
  • کلسیم
  • روغن زرین، تانن و اسانس
  • نوعی آلدئید به نام کومینول که مقدار این ماده با توجه به مکان کشت آن می تواند بین 30 تا 50 درصد متغیر باشد.

خواص درمانی شگفت انگیزه زیره سبز

 

مؤثر در درمان هموروئید

درد، ورم و خونریزی از جمله مشکلات یبوست و هموروئید می باشد که به علت فشار زیادی که بر رگهای رکتوم و انس بدن می آورند، ایجاد می گردد. از این رو، زیره سبز سبب تحریک دستگاه گوارش، بهبود هضم غذا و در نتیجه درمان هموروئید می گردد. با توجه به اینکه زیره دارای خاصیت ضد میکروبی و قارچی می باشد، بنابراین عفونت های ایجاد شده توسط هموروئید را برطرف می کند.

بهبود هضم غذا

یکی از خواص عالی زیره سبز این است که هضم بهتر غذا را در روده و معده با تحریک غدد مربوط به ترشح آنزیم ها، صفرا و اسیدها سبب می شود. این گیاه مانع از ایجاد گاز در سیستم گوارشی شده و از این طریق مؤثر در هضم غذا می باشد.

رفع نفخ شکم

در برطرف کردن نفخ شکم که سبب فشار و درد شکمی می شود، بسیار مفید است.

تقویت سیستم ایمنی بدن

زیره سبز سرشار از ویتامین C بوده و می تواند سبب تقویت سیستم ایمنی بدن گردد. برای افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف و حساسی هستند و به ویژه افرادی که دچار استرس و اضطراب هستند بسیار سودمند است.

کاهش فشار خون و سکته های مغزی و قلبی

این گیاه از بروز سرطان ناشی از استرس اکسیداتیو جلوگیری می کند.

مؤثر در کاهش وزن

در صورت سالم بودن متابولیسم و دستگاه گوارشی، قادر به کاهش وزن به طور خودکار می باشد و همچنین سوخت و ساز بدن را افزایش داده و در نتیجه بهبود روند هضم غذا را به دنبال دارد.

دارای خاصیت ضد التهابی و دفع و پاکسازی سموم بدن

تیموکینون ماده فعالی است که در زیره یافت می شود. این ماده به کاهش وزن بدن، با توجه به خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی کمک کرده و همچنین به دفع سموم بدن از طریق مقابله با رادیکال های آزاد می پردازد.

پایین آوردن قند خون

با توجه به اینکه زیره سبز، بدن را برای پاسخ مناسب به گلوکز و انسولین یاری می کند، از این رو میزان قند خون را کاهش می دهد.

شادابی و جوانی پوست

زیره سبز سبب تقویت دیواره مویرگی پوست شده و این کار با ویتامین E موجود در آن صورت می گیرد. این گیاه دارای خاصیت ضد پیری بوده زیرا که خاصیت ارتجاعی پوست و میزان رطوبت آن را حفظ می کند. با توجه به اینکه ویتامین E سرعت ترمیم سلول های بدن را افزایش داده و کاهش التهابات پوستی را منجر می شود، از این رو مؤثر در درمان و بهبود آکنه، زخم و چین و چروک می باشد.

محافظت در برابر سرطان

پیشگیری از عفونت های پوستی یکی دیگر از خواص زیره سبز است، و به علت دارا بودن آنتی اکسیدان به حفاظت از پوست در مقابل سرطان می پردازد.

سرشار از آهن

در بدن مغز استخوان و کبد، عمل ذخیره سازی آهن را برعهده دارند. میوگلوبین یا سلول های اولیه در عضلات، بدون وجود آهن، قادر به حفظ اکسیژن نخواهند بود. از این رو، در عملکرد سلول ها اختلال ایجاد شده و ضعف عضلانی را به دنبال دارد.

در صورت کمبود میزان آهن در بدن، عوارضی از قبیل ضعف حافظه و کاهش بازدهی به دلیل ناکافی بودن اکسیژن دریافتی مغز رخ می دهد. با توجه به اینکه زیره سبز منبع غنی آهن محسوب می گردد، بنابراین، بروز زوال عقل و آلزایمر و سایر اختلالات شناختی را کاهش می دهد.

مؤثر برای افراد مبتلا به کم خونی

هموگلوبین سبب حمل اکسیژن در کل بدن می گردد و در صورت کمبود آن کم خونی ایجاد می گردد. از این رو، زیره سبز می تواند سبب درمان کم خونی گردد و مانع از بروز نشانه های اضطراب، اختلالات شناختی، خستگی و مشکلات گوارشی گردد.

Homet