آویشن

آویشن

آویشن

 

گیاه آویشن دارای 350 گونه می باشد که چهارده گونه معطر آن در ایران یافت می شود و قابل روییدن در نواحی کوهستانی است و می توان آن را از خانواده نعناع به حساب آورد.

گیاه آویشن شیرازی بر اساس تحقیقات انجام شده در سال 2014، در مهار و از بین بردن باکتری های بیماری زایی همچون استافیلوکوک اورئوس، سودوموناس آئروژینوزا و کلبسیلا پنومونیه، دارای بیشترین تأثیر نسبت به گیاهان دیگری مانند اسطوخودوس و درمنه می باشد.

خواص دارویی آویشن

گیاه معجزه آسای آویشن دارای خواص دارویی و درمانی فراوانی بوده که در ادامه مطلب به بیان آنها پرداخته می شود.

  • ضد میکروب بسیار قوی : آویشن دارای خاصیت میکروب زدایی خیلی قوی می باشد.
  • درمان کننده گلودرد :

کارواکرول یکی از ترکیبات تشکیل دهنده روغن این گیاه می باشد، که در درمان و تسکین گلودرد بسیار مؤثر است. این روغن، طبق تحقیقاتی که اخیراً توسط دانشگاهی در کشور لهستان صورت گرفته، توانسته است به 120 نوع باکتری مختلف مربوط به عفونت های دهان، دستگاه تناسلی و ادرار و سیستم تنفسی واکنش مثبتی نشان دهد. این روغن تأثیر فوق العاده ای بر سویه‌های مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک دارد.

  • کاهش فشار خون :

آویشن در درمان فشار خون بالا بسیار مفید است. عصاره این گیاه شگفت انگیز طبق تحقیقات صورت گرفته، قادر به کاهش ضربان قلب افراد دارای فشار خون بالا می باشد.

  • کاهش کلسترول خون :

این گیاه دارویی، سبب پایین آوردن سطح کلسترول بد خون و همچنین تری گلیسرید می گردد و به دنبال آن کلسترول خوب خون را افزایش می دهد.

  • میکروب زدایی مواد غذایی :

آویشن مانع از آلودگی مواد غذایی شده و همچنین غذاهای دارای آلودگی را نیز میکروب زدایی می کند. با توجه به تحقیقات منتشر شده در میکروبیولوژی غذایی، این گیاه قادر به میکروب زدایی کاهوی آلوده شده به شیگلا که نوعی ویروس عفونی بوده و سبب آسیب های جدی به روده و اسهال می گردد، می باشد. شستشوی کاهو در محلولی شامل تنها یک درصد روغن آویشن، منجر به کاهش چشمگیر میزان باکتری های شیگلا می گردد.

  • افزایش میزان دوپامین و سروتونین :

کارواکرول موجود در این گیاه، طبق تحقیقات انجام شده، نشان از مؤثر بودن این ماده بر حال روحی افراد دارد. در سال 2013 مطابق با پژوهش های صورت گرفته، کارواکرول توزیع شده میان حیوانات به مدت هفت روز نشان داد که در هیپوکامپ و قشر جلویی مغز، میزان سروتونین و دوپامین که دو انتقال دهنده عصبی می باشند افزایش می یابد. آویشن، کارواکرول مغز را فعال تر کرده و بر فعالیت مغز با تنظیم انتقال دهنده های عصبی به صورت مستقیم تأثیر می گذارد. مصرف این گیاه فوق العاده به میزان کم و به صورت مداوم، سبب ایجاد حال بهتری در شما می گردد.

  • مؤثر در درمان تومورهای سرطانی :

این گیاه تأثیر فوق العاده ای در درمان سرطان دارد. کارواکرول که به عنوان ترکیب اصلی آن می باشد، دارای ویژگی ضد تومور بوده و می تواند با تومورهای سرطانی مبارزه نماید.

  • مفید در درمان برونشیت و سرفه :

قرن هاست که از این گیاه به عنوان ماده ای جهت درمان برونشیت و سرفه استفاده می گردد. بر طبق تحقیقات انجام شده توسط یکی از مؤسسات پزشکی در آلمان، به منظور درمان برونشیت و سرفه، از ترکیبی که حاوی پیچک و آویشن بود، استفاده شد. سرفه در افرادی که تحت درمان با این دارو قرار گرفتند، به میزان 50 درصد کاهش یافته و همچنین مدت زمان بهبود آنها نسبت به افرادی که از داروی مشابه ای استفاده کردند، دو روز زودتر حاصل شد.

Homat