چای سبز

چای سبز

چای سبز

چای سبز و خواص آن برای سلامتی

چای سبز به علت برخورداری از مزایای فراوان برای سلامتی، سالهاست که در سراسر جهان مورد توجه واقع شده است. و یکی از گیاهان بومی هند و چین محسوب می گردد. می توان گفت یکی از نوشیدنی های پر مصرف در دنیا پس از آب، چای می باشد که از این میزان، تقریباً 20 درصد را چای سبز و 78 درصد را نیز چای سیاه تشکیل می دهد.

یکی از نقاط ایران که به دلیل دارا بودن شرایط آب و هوایی مناسب، کشت چای سبز در آن صورت می گیرد، شمال ایران بوده و چای تولید شده در این مناطق از مرغوبیت بالایی برخوردار است.
با توجه به اینکه این چای، حاوی میزان بالایی از آنتی اکسیدان می باشد، از این رو از سالم ترین نوشیدنی ها به شمار می آید. این چای مفید دارای خاصیت ضد سرطانی و ضد درد و التهاب بوده و ماده طبیعی که به نظر می رسد این ویژگی را سبب می شود، پلی فنول موجود در آن است.

خواص شگفت انگیز چای سبز

 

  • جلوگیری از سرطان

چای سبز با توجه به مطالعات انجام شده توسط مؤسسه ملی سرطان، رشد و گسترش تومور های سرطانی را به دلیل ماده پلی فنول کاهش داده و می تواند عمل حفاظت از سلول ها را در مقابل اشعه ماوراء بنفش UVB سبب شود.

  • کاهش بیماری های قلبی و عروقی

تحقیقات انجام شده در مورد این چای، نشان می دهد که بهبود و تقویت عملکرد قلب را به دنبال داشته و همچنین بیماری های قلبی و عروقی را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.

  • کاهش کلسترول

استفاده از چای سبز می تواند، به میزان زیادی کلسترول LDL یا چربی بد خون را پایین آورد.

  • پیشگیری از خطر سکته مغزی

اگر قهوه یا چای سبز، به صورت مداوم و منظم مصرف شود، در آن صورت، می تواند در پیشگیری از خطر سکته مغزی بسیار مؤثر باشد.

  • تأثیر این چای در کاهش وزن

این چای مؤثر در روند کاهش وزن، تری گلیسرید خون و همچنین کاهش سایز دور کمر می باشد، بدون اینکه مضرات و عوارض داروهای کاهش وزن را دارا باشد. در این چای، به دلیل وجود پلی فنول ها، مهار عملکرد آمیلاز بزاق که آنزیمی جهت تجزیه قندها می باشد صورت می گیرد.

  • جلوگیری از آلزایمر

برای درک چگونگی تأثیر این گیاه بر بیماری آلزایمر، پژوهشگران به آزمایش و تحقیق در مورد یکی از عناصر موجود در چای سبز به نام CAGTE بعد از هضم آن در روده بزرگ پرداختند. این تحقیقات نشان داد که این گیاه، می تواند در پیشگیری از بیماری آلزایمر نقش مؤثری را ایفا نماید.

Homet